PhonePotrebujete poradiť?
+421 907 615 760 / +421 918 901 895 (Po - Ne 09:00-17:30)

AKO SA STARAŤ O KOŽENÚ SEDAČKU

AKO SA STARAŤ O KOŽENÚ SEDAČKU

Koža je svojim luxusným a elegantným vzhľadom už roky obľúbeným poťahovým materiálom. Je známa najmä svojou typickou vôňou, mäkkosťou, pevnosťou, pružnosťou a nehomogénnym vzhľadom. Investícia do kože a koženého nábytku je zárukou dlhotrvajúceho komfortu, a tiež ňou spestríte dizajn vašej domácnosti.

 


Neprehliadnite tieto produkty


V článku Ako sa starať o koženú sedačku sa dočítate:

 

Koža je svojim luxusným a elegantným vzhľadom už roky obľúbeným poťahovým materiálom. Je známa najmä svojou typickou vôňou, mäkkosťou, pevnosťou, pružnosťou a nehomogénnym vzhľadom. Investícia do kože a koženého nábytku je zárukou dlhotrvajúceho komfortu, a tiež ňou spestríte dizajn vašej domácnosti.

Spracovaním (tzv. činením) kože vznikne materiál na ďalšie použitie, a tým je useň. Je to fyzikálno-chemický, technologicky veľmi náročný proces. Vďaka čineniu dosiahne koža mechanické, technické a úžitkové vlastnosti, je chránená pred baktériami a odpudzuje mole. Najčastejšie sa používa na tvorbu usní koža zo zvierat, ideálne z tých, ktoré sú váhovo najťažšie, napríklad hovädzí dobytok.

Nábytok vyrobený z kože okamžite upúta pohľad každého, kto vstúpi do miestnosti. Neobohatí váš domov či priestor iba o vkusný a luxusný dizajn, ale dopraje vám tiež vysoký komfort zodpovedajúci vášmu životnému štýlu. Investíciu do koženého nábytku určite neoľutujete.

VLASTNOSTI KOŽE

Prírodným charakterom kože sú farebné rozdiely na povrchu a jej prirodzené narušenie, ktoré sú spôsobené životným prostredím a ostatnými okolitými vplyvmi. Vďaka týmto znakom máte garanciu, že koža je pravá, a nemusíte mať obavy, že by sa nimi znižovala hodnota sedacej súpravy.

Viditeľnými znakmi častého používania kože sú lesklé časti na miestach, kde sa koža najviac používa a taktiež záhyby kože. Koža tak získava tzv. patinu.

Zaujímavosťou je, že na koži môžu ostať a dokonca byť viditeľné stopy po zranení dobytka, pichnutí hmyzom, výpaly (značky vypálené na koži zvieraťa) a pod.

SPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ O KOŽU A KOŽENÚ SEDAČKU

Ako už bolo spomenuté, koža časom a používaním mení svoje vlastnosti, vysychá, bledne, praská a inak sa deformuje . Preto je veľmi dôležité sa o kožu dôkladne a pravidelne starať. Môžete tak niekoľkonásobne predĺžiť jej životnosť.

Na údržbu kože sa odporúčajú používať kvalitné prípravky, ktoré sú na to určené. Existuje široká škála prípravkov na všetky typy kože. Predtým, ako výrobok použijete, otestujte ho na najmenej viditeľnej časti kože. Ideálne je raz za týždeň kožu pretrieť zvlhčenými utierkami, a zbaviť ju tak nasadaného prachu. Impregnáciu a kompletné čistenie by sme mali opakovať pravidelne 2 až 4 krát za rok, závisí to od intenzity používania. Čerstvé škvrny je nutné odstrániť ihneď.  

Okrem starostlivosti o kožu, by sme mali klásť veľký dôraz aj na prevenciu voči poškodeniu kože. Nižšie vám uvádzame pár tipov na to, ako predísť poškodeniu, alebo veľmi rýchlemu opotrebovaniu kože:

  1. pravidelne raz týždenne pretrieme vhlkou handričkou. Dvakrát ročne impegnujeme
  2. kožu nevystavujeme priamemu slnečnému žiareniu - zamedzíte rýchlemu blednutiu farby a praskaniu kože
  3. kožu, alebo nábytok z kože neumiestňujeme príliš blízko k radiátoru - odporúčaná minimálna vzdialenosť je cca 40-50 cm
  4. chránime kožu a kožený nábytok pred domácimi miláčikmi, aby ju nepoškriabali
  5. nenechávame na koži žiadne materiály, ktoré by mohli kožu zafarbiť - napríklad noviny, časopisy, jeansy...
  6. v prípade sedacej súpravy využívajte na sedenie len miesta, ktoré sú na to určené - nie opierky

JE KOŽA NAOZAJ STUDENÁ?

V prvom momente sa vám môže zdať koža studená, ale useň veľmi rýchlo prijíma telesné teplo. V koži sa nachádza vzduch, ktorý slúži na izoláciu a vyrovnávanie teploty medzi bunkami a vláknom. Pravá koža má vždy lepšiu aktivitu pri dýchaní a vyrovnávaní teploty ako imitácia kože.

PREČO SA KOŽA VYŤAHUJE?

K vyťahaniu kože prichádza, keď používateľ sedacej súpravy má jedno obľúbené miesto alebo časť na ktorej stále sedáva, a neobmieňa miesto na sedenie. V žiadnom prípade teda nejde o uvoľnenie čalúnenia, ale je to prirodzená vlastnosť kože, nakoľko je to prírodný materiál. Aby sme predišli vyťahovaniu kože, odporúča sa obmieňať miesta na sedenie, respektíve využívať sedaciu súpravu rovnomerne.

AKÚ SEDAČKU SI VYBRAŤ?

Spojením talianskeho dizajnu a amerického komfortu vznikla kožená sedacia súprava BELUCI II, ktorá je zo 100% hovädzej kože. Okrem pohodlných sedákov vyplnených mäkkou penou tiež disponuje veľmi pohodlným a plne elektricky ovládateľným polohovaním k relaxačnému odpočinku.

Nie len krásny dizajn, ale aj komfort predstavuje rohová sedacia súprava Lucia. Kovové nôžky a jednoduché prevedenie dodávajú tejto koženej sedacej súprave ľahký vzhľad.

Ak si chcete váš domov moderne zariadiť, odporúčame vám zakúpiť si koženú sedaciu súpravu Verona II od talianskeho výrobcu Softaly. Táto sedačka je tiež z pravej kože, a teda zaručuje sa vysokým komfortom.

NÁBYTKÁRSKE USNE ROZDEĽUJEME NA:

Anilínová useň Bonanza – jej prírodný charakter je vo veľkej miere zachovaný

Nubuk (brúsená koža) Panama - patrí do kategórie anilínových usní, avšak rozdiel je v jej povrchovej úprave, kedy sa brúsi a dosiahne tak zamatovo hebký povrch

Pull-Up - brúsená alebo hladká anilínová useň, na ktorej povrchu je aplikovaná olejová, tuková alebo vosková ochrana, ktorá zabezpečuje Pull-Up efekt, teda pri natiahnutí sa povrch zosvetlí

Semianilínová useň – je prefarbovaná v kúpeli s anilínovým farbivom, jej povrch je ošetrený slabou vrstvou pigmentu, ktorá ho zjednocuje a nenarušuje prírodný vzhľad

Pigmentová useň - jej povrch vykazuje menej prírodných znakov a tiež drobné defekty kože. Vďaka nenáročnosti je pigmentová useň najpoužívanejšia zo všetkých.

By-cast - je to navrstvená spodková useň, ktorá je potiahnutá plastovou fóliou. Ako každý plast je veľmi nenáročná na údržbu, avšak nemá takú pevnosť, mäkkosť, priedušnosť a trvanlivosť.

Štiepenková useň - táto koža je zrezaná vrstva spodnej časti kože, ktorá prilieha k mäsu zvieraťa. Pri kvalitnom spracovaní je dosiahnutý pekný vzhľad kože, ale predsa sa najviac používa na neviditeľné alebo nepoužívané časti čalúneného nábytku.

Syntetická useň - je to navrstvený, umelý textilný materiál nahradzujúci pravú kožu. Jej životnosť oproti pravej koži je síce nižšia, ale je viac odolná voči odreniu, a je jednoduchšia na údržbu.

Zdieľať článok na Facebooku